قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

آزمایشگاه دانشکده علوم کشاورزی

آزمایشگاه دانشکده علوم کشاورزی
 
آزمایشگاه دانشکده علوم کشاورزی

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه سی ام تیر ۱۳۸۷ توسط  مهندس ش.ا

 

2

 

مقدمه:

سلول واحد ساختاری مشترک در تمام موجودات زنده است. سلول عنصری مستقل ، کوچک و دارای اندازه میکروسکوپی است. محتویات سلولی مجموعه‌ای از اجزا با ساختاری بسیار پیچیده و ترکیبات خاص است. تمام ظواهر و پدیده‌های حیاتی و واکنشهای موجود ، ناشی از فعالیت محتویات پروتوپلاست درون سلولی است. سلولهای گیاهی نسبت به سلولهای جانوری دارای اشکال متنوعتری هستند. سلول‌های گیاهی دارای اشکال چند ضلعی با اقطار مساوی و منظم و یا کشیده هستند و علاوه بر آن سلولهای گیاهی ، محصور در غشای شکل دهنده نسبتا سخت و محکم و مقاوم هستند که گاه نازک و گاهی ضخیم است.در یک توده سلولی همگن سازنده یک بافت ، همه سلولها دارای یک اندازه و یک شکل و معمولا چند وجهی‌اند. در گیاهان آلی اندازه سلولها متناسب با کار آنهاست و بر حسب ماهیت بافت و نقشی که در گیاه دارند اندازه آنها متفاوت است. اندازه و طول سلولهای سازنده پیکر گیاهان به ماهیت و ویژگی آن سلول بستگی دارد و به طول ملکولهای پروتئینی موجود در آنها و همچنین به میزان فعالیت هسته سلول و دوره استراحت آن ارتباط دارد.سیتوپلاسم
هر دو یاخته مجاور به وسیله منافذ موجود (پلاسمودسم‌ها) با هم ارتباط دارند. غشای سیتوپلاسمی از یک لایه دو مولکولی فسفولیپید تشکیل یافته است که پروتئینها به دو صورت سطحی و عمقی در آن غوطه‌ورند. نقش غشای سیتوپلاسمی حفظ تراوایی انتخابی است. زمینه سیتوپلاسم اساسی‌ترین قسمت درونی یاخته را تشکیل می‌دهد، زیرا اکثرا اعمال بیوسنتزی یاخته در آن صورت می‌گیرد. اندامکها در این زمینه قرار دارند. یکی از ویژگیهای سیتوپلاسم جنبش دائمی آن است که در اثر انقباض ریزرشته‌ها بوجود می‌آید، ولی ریزلوله‌ها به این جریان جهت می‌دهند.(1)

 

 

در این آزمایش  می توانیم پلاست ها شامل : کلروپلاست ، کروموپلاست و آمیلو پلاست ها را مشاهده کنیم. همچنین ترکیبات اروماستیک شامل بلور هایی مانند اگزالواستات کلسیم و کربنات کلسیم رویت میشود.

 

¥مواد و وسایل:

1- میکروسکوپ نوری

2- لام

3- لامل

4- پنس

5- تیغ

6-قطره چکان

7- آب مقطر

8- برش سیب زمینی

9- برش گوچه فرنگی

10- برگ خزه

11- برگ گیاه فیکوس

12- دمبرگ گیاه هیدارانژه آ

 

-        قسمت اول : مشاهده آمیلو پلاست در غده سیب زمینی

 

ابتدا با استفاده از تیغ خراش هایی روی سیب زمینی ایجاد کرده قسمت های باقیمانده بر روی تیغ را در حالی که لام را در دست چپ گرفته و تیغ در دست راست قرا ر دارد بر روی لام قرار میدهیم. با استفاده از قطره چکان یک قطره آب به آن اضافه نموده و با دست راست لامل را ابتدا روی لام تکیه و سپس رها میکنیم. در این حالت اگر مقدار آب کم باشد از گوشه لامل  به آن آب اضافه نموده  و اگر مقدار  آب زیاد باشد آن را با دستمال کاغذی پاک می نمائیم . اگر حباب هوایی تشکیل شده آن را با ضربه های سر خود کار از بین می بریم. حال نمونه را روی صفحه میکروسکوپ زیر عدسی ها شیئی قرار میدهیم با کمک دو گیره میکروسکوپ نمونه را برروی صفحه ثابت نگه می داریم. اکنون با تنظیم مقدار نور، دیافراگم، و عدسی ها به مشاهده  سلول گیاهی می پردازیم در این مشاهده دایره ها و بیضی هایی می بینیم که برخی دارای شیار هایی هستند. این دوایر همان آمیلو پلاست ها هستند.

-        قسمت دوم : مشاهده کرومو پلاست در گیاه گوجه فرنگی

برای این  منظور  از آنجاییکه در قسمت زیر پوست گوجه فرنگی رنگیزه ها بیشتر است ایتدا پوست گوجه فرنگی را جدا گرده وسپس با استفاده از تیغ خراشی در همان محل ایجاد کرده حال قسمت با قیمانده را برروی لام قرار داده با ضافه کردن قطره آب لامل را روی آن قرار داده  و نمونه را روی صفحه میکروسکوپ قرار میدهیم. با کمک دو گیره نمونه را روی صفحه ثابت نگاه داشته و با تنظیم نور به وسیله دیافراگم و تنظیم تصویر به وسیله پیچ میکرو به مشاهده    می پرادازیم . در این مشاهده ما دانه های قرمز رنگی را می بینیم که کرومو پلاست نامیده می شوند .  در این مشاهده مقداری هم دیواره سلولی گیاهی نیز دیده می شود.

-        قسمت سوم : مشاهده کلرو پلاست در برگ گیاه خزه

 

در این مرحله نیز با استفاده از تیغ رویه برگ خزه را جدا کرده و با استفاده از پنس بر روی لام قرار داده این بار نیز با استفاده از یک  قطره چکان قطره ای آب اضافه نموده و لامل را بروری آن قرار داده ، حال نمونه را بر روی صفحه میکروسکوپ قرار داده و مانند مشاهدات قبلی میکروسکوپ را  تنظیم و به مشاهده تصویر می پردازیم . در این مشاهده رگه هایی به رنگ سبز دارای سلول هایی به صورت کشیده ودارای نقطه رویت میشود که این نقطه ها همان کلروپلاست ها هستند.

 

-        قسمت چهارم:مشاهده بلور های اگزالات کلسیم در دمبرگ گیاه هیدرانژه آ

 

در این مرحله با استقاده از تیغ بخش هایی از اپیدرم درمبرگ گیاه را جدا کرده و با استفاده از پنس بر روی لام قرار داده و یک قطره آب با قطره چکان به آن می اقزائیم. لامل را قرار داده و مطابق مشاهده های پیشین نمونه حاصل را برروی صفحه میکروسکوپ قرار داده و میکروسکوپ را به منظور مشاهده دقیق تنظیم می نمائیم. در ایم مشاهده رگه هایی سوزنی شکل که هم به صورت دسته ای به نام رافیه و هم به صورت تکی به نام استیلوئید رویت میشود .

-        قسمت پنجم : مشاهده بلور های کربنات کلسیم در برگ گیاه فیکوس

برای تهبه برش عرضی از برگ گیاه فیکوس از کائوچو استفاده مینماییم به این ترتیب که: ایتدا برگ گیاه را بین دو عدد کائوچو قرار داده ابتدا برشی با استفاده از تیغ ایجاد کرده تا سطح برای تهیه نمونه صاف گردد . حال با استفاده از تیغ چند برش از سطح برگ تهیه کرده ( زیرا ممکن است بعضی از برش ها فاقد قسمت مورد نظر باشد) برش های تهیه شده را بر روی لام قرار داده و با اضافه کردن آب به وسیله قطره چکان و قرار دادن لامل بر روی آن نمونه ما کامل میشود. نمونه را روی صفحه میکروسکوپ قرار داده و برای مشاهده این نمونه میکروسکوپ را تنظیم

می نماییم. در بعضی از قسمت های این نمونه ما بخش هایی را می بینیم که توسط یک رشته به دیواره متصل شده اند این بخش ها به شکل خوشه های انگور است که اصطلاحاً به آ« سیتولیت گفته میشود.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک