قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

آزمایشگاه دانشکده علوم کشاورزی

آزمایشگاه دانشکده علوم کشاورزی
 
آزمایشگاه دانشکده علوم کشاورزی

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاريخ یکشنبه سی ام تیر ۱۳۸۷ توسط  مهندس ش.ا

1-                        آشنایی با میکروسکوپ و روش کار در آزمایشگاه...

 

1

 

مقدمه

انسان از ابتدای تاریخ ، روشهای بزرگ نشان دادن اشیا را برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آنها مورد بررسی قرار داد، اما در این راه پیشرفت زیادی نداشت. تا اینکه بعضی از شیشه های دوربین را کشف کرد و به مدد آنها توانست اشیا کوچک را بزرگ کند و به مطالعه آنها بپردازد. متجاوز از دو هزار سال قبل رومیها دریافتند که شیشه مدور می تواند اشعه خورشید را در یک نقطه متمرکز سازد. اما تا سال 1500 میلادی ، که مردم از قدرت بزرگنمایی دوربین آگاه شدند و آن را برای مطالعه گیاهان و حیوانات بکار بردند، از این پدیده استفاده نشد. (1)

بدون میکروسکوپ مشاهده ی اغلب سلول ها واندامک های آن غير ممکن است .برای ديدن اشيای ريز از ذره بین استفاده می شود.اما ذره بین فقط بزرگنمایی  ده برابر را دارا می باشد و برای مشاهده سلول ها و اشیای ریز نمی توان استفاده کرد. پس برای مشاهده سلول ها واجزای آن از وسیله ای به نام میکروسکوپ می توان استفاده کرد.(2)

 

بعضي از وقايع مهم مربوط به ميكروسكوپ به شرح زيرند:

در سال 1655 روبرت هوگ كه يك فيزيكدان بود، اولين مشاهده‌ي ميكروسكوپي را انجام داد. وي براي اولين بار توانست بقاياي ديواره‌ي سلولهاي مرده‌ي گياهي را در برشي از چوب‌پنبه مشاهده كند. در سال 1674 آنتوني‌وان ليوون هوك. كه يك پارچه فروش بود، براي اولين بار توانست تك سلولهاي زنده (پروتوزوآ) را مشاهده كند. در سال 1683 آنتوني و آن ليوون هوگ با تكميل ميكروسكوپي كه ساخته بود، توانست باكتريها را نيز مشاهده كند. در سال 1932 اولين ميكروسكوپ الكتروني اختراع شد.(3)

دامنه کاربرد میکروسکوپ نوری عبارتست از:مشاهده سلول تخم غورباقه ، سلول های گیاهی وجانوری ، هسته ی سلول ، باکتری و میتوکندری.

دامنه کاربرد میکروسکوپ الکترونی عبارتست از: مشاهده سلول های گیاهی وجانوری ، هسته ی سلول ، باکتری ، میتوکندری ، ویروس ، ریبوزوم ها ، پروتئین ها ، لیپید ها ، مولکول های کوچک واتم.(4)

 مواد و وسایل:

1- میکروسکوپ نوری

2- لام

3- لامل

4- پنس

5- تیغ

6- برش اپیدرم سلول گیاهی(پیاز)

7-قطره چکان

8- آب

9- لوگل

روش کار

-        قسمت اول: آشنایی با میکروسکوپ

هر میکروسکوپ شامل سه قسمت اصلی: پایه ، دسته و لوله میکروسکوپ می باشد.

در قسمت پایه منبع نور تعبیه شده است همچنین پایه محلی برای نگهداری سایر قمسمت های میکروسکوپ می باشد. در قسمت تحتانی دسته پیچ تنظیم وجود داردکه وظیفه آن تنظیم تصویر شی وافزایش وضوح تصویر می باشد. همچنین پیچ تنظیم باعث جابجایی صفحه که محل قرار گرفتن نمونه است نیز می شود.

لوله میکروسکوپ که در قسمت فوقانی  قرار دارد شامل عدسی های چشمی وضمائم آن میباشد.

نور توسط لنز یا عدسی داخل صفحه میکروسکوپ متمرکز میشود. زیر صفحه پیچ هایی تعبیه شده که می تواند صفحه را به بالا، پایین، چپ و راست حرکت دهد. زیر صفحه دیافراگم قرار گرفته است . وظیفه دیافراگم تنظیم مقدار نور ورودی است.

دیافراگم می تواند شدن نور را کم کند تا در هنگام استفاده طولانی از میکروسکوپ پدیده خیرگی دست ندهد.

در قسمت تحتانی لوله عدسی های شیئی وجود دارد که در مجاورت شیء(نمونه) قرار میگیرند. معمولاً عدسی های شیئی چهار عدد با بزرگنمایی های: 2/3 ، 10 ، 40 و100 می باشند.

تصویر عدسی شیئی به قسمت فوقانی متصل می شود در قسمت میانی  لوله منشوری کاز گذاشته شده است که تصویر عدسی شیئی را به دو تصویر مساوی (عین هم) تقسیم میکند تا حالت انطباق بوجود بیاید و هر تصویر را وارد یک لوله میکند. فاصله لوله ها قابل تنظیم است . در انتهای لوله ها عدسی های چشمی قرار دارد که تصویر عدسی های شیئی را تا ده برابر بزرگ می نامیند.

بزرگنمایی کل یک عدسی حاصلضرب بزرگنمایی عدسی شیئی در عدسی چشمی می باشد.

نکاتی که باید در مورد میکروسکوپ رعایت نماییم:

-         سطح عدسی چشمی نبایدکثیف شودبرای پاک کردن آن ازکاغذ مخصوص و الکل چوب یا گزیلول استفاده می نماییم.

-         میکروسکوپ باید حداقل 15 سانتیمتر از لبه سکوی کار فاصلا داشته باشد.

-         برای جابه جا کردن دسته را با دست راست و پایه را با دست چپ می گیریم.

- قسمت دوم :مشاهده سلول گیاهی

ابتدا قسمتی از اپیدرم سلول گیاهی ( در این آزمایش پیاز ) را بوسیله تیغ برش زده و با پنس بر روی لام قرار می دهیم یک قطره آب مقطر با قطره چکان به ان می افزاییم. در حالی که لام را با دست چپ گرفتیم  لامل را با دست راست از ارتفاع کم بر روی برش رها می کنیم. اگر حباب هوا تشکیل شده با چند ضربه خود کار سعی میکنیم حباب ها را از بین ببریم.

 ( حال به مجموعه لام ، لامل وبرش نمونه می گویند.)

نمونه را روی صفحه ی میکروسکوپ قرا میدهیم.  با کمک دو گیره میکروسکوپ نمونه را برروی صفحه ثابت نگه می داریم. اکنون با تنظیم مقدار نور، دیافراگم، و عدسی ها به مکشاهده سلول گیاهی می پردازیم در این مشاهده فقط سلول گیاهی و دیواره سلولی را مشاهده می نماییم.

حال پس از مشاهده سلول گیاهی با قطره چکان یک قطره لوگل از کنار لامل به نمونه می افزاییم و اندکی صبر می نماییم تا برش رنگ لوگل را به خود  بگیرد..( مقدار اضافه لوگل را با دستمال کاغذی پاک می کنیم)

  اکنون نمونه ای که لوگل به آن اضافه شده است را زیر میکروسکوپ قرار می دهیم و مشاهده می نماییم که لوگل دیواره ها را رنگ زده و باعث مشاهده هسته در نمونه شده است.

 

 


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک